Gdy na świecie ma pojawić się dziecko, konieczne jest skompletowanie wyprawki i kompletne wyposażenie dziecięcego pokoju. W łóżeczku musi pojawić się wygodny materac o odpowiedniej twardości i warto tutaj przypomnieć, że dla niemowląt polecana jest twardość H2 lub H3. A jak jest z kołdrą? Czy niemowlę może pod nią spać? Warto poznać odpowiedź na to pytanie i dowiedzieć się, co wybrać.
Kołdra dla niemowlęcia – czy to dobry wybór?
Dziecko w wieku noworodkowym i niemowlęcym nie ma jeszcze kontroli nad swoimi ruchami. Łatwo zatem może dojść do przypadkowego zasłonięcia dróg oddechowych w przypadku zwykłego okrycia, do którego zalicza się także kołdra. Rodzic musiałby non stop czuwać nad dzieckiem pilnując by nie doszło do zasłonięcia buzi kołdrą, dlatego takie rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa jest zdecydowanie odradzane. Kołdry zalecane są dla dzieci starszych, czyli takich, które ukończyły 18 czy też 24 miesiąc życia. Wszystko zależy od indywidualnego poziomu rozwoju, który jest różny w przypadku dzieci. Generalnie nie należy stosować kołdry w pierwszym roku życia dziecka, aby zminimalizować ryzyko SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej.
Jaką kołdrę wybrać dla starszego dziecka?
Kołdra dla dzieci starszych, czyli takich, które mają około 1,5 roku czy 2 lata powinna być wykonana z przewiewnych materiałów i dostosowana do warunków, czyli temperatury panującej w sypialni. Kołderka dla małego dziecka generalnie powinna być lekka, aby umiało się samodzielnie przykrywać i odkrywać w razie potrzeby. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia i gramaturę. Można zdecydować się na kołdrę całoroczną albo wybrać kołdrę letnią czy zimową. Dla dzieci, które często borykają się z alergiami czy są na nie narażone sprawdzają się kołdry antyalergiczne wykonane mikrofibry czy też bawełny i włókna bambusowego i wypełnione tworzywem silikonowanym typu dreamfill. Kołdra w połączeniu z odpowiednią pościelą pozwala skórze dziecka oddychać.
Co wybrać dla niemowlęcia zamiast kołdry?
Już wiecie, że kołdra nie jest dobrym wyborem dla najmłodszych dzieci, czyli takich do pierwszego czy nawet drugiego roku życia. Jeśli dziecko jeszcze nie kontroluje swoich ruchów, to należy wybrać dla niego śpiworek czy też rożek niemowlęcy. Takie rozwiązania zapewniają otulenie, a jednocześnie bezpieczeństwo. Jednocześnie noworodek czy młodsze niemowlę owinięte ciasno w rożek czuje się bezpiecznie, gdyż przypomina mu to warunki w łonie matki. Nieco starsze niemowlę, może już spać w śpiworku. Specjalne śpiworki niemowlęce posiadają wycięcia na rączki i nóżki, a jednocześnie są zapinane i tak wyprofilowane, że nie ma możliwości, by twarz dziecka została przypadkowo przesłonięta, a więc dopływ powietrza został ograniczony. Otulacze czy śpiworki sprawdzają się zwłaszcza jesienią czy zimą.
A czym otulać dziecko latem? Również można wybrać otulacze, ale takie, które wykonane są z cienkich, przewiewnych materiałów. Bardzo dobrze sprawdzają się produkty z muślinu czy też włókna bambusowego, które pozwala skórze oddychać, a jednocześnie neutralizuje bakterie, grzyby czy roztocza, pochłaniając nadmiar wilgoci nawet lepiej niż bawełna. Oczywiście wszystkie śpiworki czy otulacze powinny posiadać certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który jest gwarantem, że nie zawierają żadnych szkodliwych dla zdrowia dziecka substancji chemicznych. Warto jeszcze pamiętać, że niemowlę powinno spać na płasko, zatem poduszka nie jest wskazana. Trzeba natomiast dobrać odpowiedni, twardy materac niemowlęcy.

Od lat zajmuję się tworzeniem treści dla portali internetowych, obejmujących różnorodne tematy. Moim celem jest dostarczanie wartościowych i ciekawych artykułów, które angażują i inspirują czytelników. Pisanie to dla mnie nie tylko praca, ale również pasja, która pozwala mi dzielić się wiedzą i odkrywać nowe perspektywy.