Rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe są traktowane jako alternatywa bądź uzupełnienie dla tradycyjnych sadzonek roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin. Szczególnie popularna jest pierwsza grupa (cebulki), zwłaszcza gatunki kwitnące wczesną wiosną i jesienią. Co i kiedy warto posadzić w ogrodzie?
Jaka jest różnica między cebulą a kłączem? Czym się różni bulwa od kłączy? Garść podstawowych informacji
Zarówno kłącza, bulwy i cebule to organy przetrwalnikowe roślin. To w nich gromadzone są zasoby, aby zieleń mogła rosnąć i obficie kwitnąć w kolejnym roku. Różnią się budową. Cebule, w odróżnieniu od bulw i kłączy posiadają łuski. Bulwy są bardziej mięsiste i mają mniej regularny kształt od cebul. Są to zgrubiałe korzenie bądź podstawa pędów. W każdym z powyższych przypadków istotna jest optymalna głębokość sadzenia. Cebulki kwiatowe, kłącza czy bulwy zbyt płytko posadzone są narażone na uszkodzenia mrozowe. Natomiast zbyt głębokie sadzenie opóźnia wzrost, a może nawet spowodować brak kwitnienia.
Kwiaty cebulowe do ogrodu – sadzenie cebulek kwiatowych
Najbardziej znane cebulki kwiatowe, spotykane niemal w każdym ogrodzie to przebiśniegi, krokusy, narcyzy i tulipany. Dekorują rabaty, ogrody skalne, dodatkowo są uprawiane wzdłuż nawierzchni. Krokusy nadają się do tworzenia niby-łąk na trawniku.
- Kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Wymienione cebulki kwiatowe sadzi się w gruncie we wrześniu. Narcyzy można sadzić także na przełomie sierpnia i września, zaś tulipany i krokusy jeszcze w październiku.
- Cebulki warto umieszczać w ażurowych koszyczkach, które pozwalają łatwo zlokalizować je bez ryzyka uszkodzenia (np. łopatką), a przy okazji chronią przed niektórymi szkodnikami glebowymi.
Do ogrodu warto wprowadzić również oryginalne rośliny cebulowe. Przykładem jest agapant afrykański (Agapanthus africanus). To wysoki gatunek (80-120 cm wysokości) kwitnący latem. Kwiaty są białe, niebieskie, fioletowe lub dwubarwne. Najczęściej uprawia się go w pojemnikach jako elegancką ozdobę drzwi wejściowych do domu, a także obiektów małej architektury.
Popularne rośliny kłączowe i bulwiaste polecane do ogrodu
Popularne w obrębie bylin kłączowych są: konwalia majowa, irysy bródkowe i piwonia. Pierwszy gatunek często wykorzystuje się jako roślinę okrywową. Irysy, podobnie jak piwonie królują na rabatach bylinowych i mieszanych. Piwonie, ze względu na duże rozmiary i spektakularne kwiaty efektownie prezentują się na tle ścian, ogrodzeń i obiektów małej architektury. Irysy i konwalie można sadzić jesienią bądź wiosną, z kolei optymalny termin sadzenia piwonii to późne lato, a dokładniej – połowa sierpnia.
Do roślin bulwiastych, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie zaliczają się dalie i mieczyki. Obie grupy charakteryzują się obfitym kwitnieniem. Corocznie sadzi się je w gruncie wiosną, a wykopuje przed nastaniem mrozów.
Alstremeria – hit ostatnich lat w ogrodach i na balkonach
W ostatnich latach nastała moda na alstremerie (Alstroemeria). To byliny tworzące mięsiste bulwy. Osiągają średnio 70-90 cm wysokości. Kwitną od czerwca do września. Kwiaty robią niesamowite wrażenie. Przypominają coś pomiędzy liliami, a storczykami. W szczególności warto uprawiać alstremerię ‘Jupiter’, która ma kwiaty żółto-pomarańczowe, z drobnymi różowymi przebarwieniami i bordowymi cętkami, a także alstremerię ‘Cahors’, której kwiaty mają odcienie różu i żółtego, z ciemnymi cętkami. Rośliny sadzi się w marcu w pojemnikach (znajdujących się w domu), a od maja w gruncie.
Sadzenie cebulek, bulw i kłączy urozmaica ogrodową zieleń. Nie należy ograniczać się – warto korzystać z zalet różnorodnych grup roślin.
Tekst powstał we współpracy z https://drzewka-faworytka.pl/

Od lat zajmuję się tworzeniem treści dla portali internetowych, obejmujących różnorodne tematy. Moim celem jest dostarczanie wartościowych i ciekawych artykułów, które angażują i inspirują czytelników. Pisanie to dla mnie nie tylko praca, ale również pasja, która pozwala mi dzielić się wiedzą i odkrywać nowe perspektywy.