Wczesne lata i początki kariery sportowej
Julia Atena Szeremeta urodziła się 24 sierpnia 2003 roku w Chełmie. Już w wieku pięciu lat rozpoczęła treningi karate, a osiem lat później postawiła na boks. Pierwsze kroki w tej dyscyplinie stawiała w Międzyszkolnym Klubie Sportowym II LO Chełm, a po ukończeniu gimnazjum dołączyła do klubu Paco Lublin. Jej determinacja i talent szybko przyniosły efekty, co zaowocowało pierwszymi sukcesami na arenie krajowej.
Pierwsze sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej
W 2022 roku Julia Szeremeta zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii do 60 kg, pokonując w finale Żaklinę Kociołek. Rok później wystąpiła na Igrzyskach Europejskich, gdzie zajęła 5. miejsce w wadze do 57 kg, przegrywając w ćwierćfinale z Bułgarką Swetłaną Stanewą. W tym samym sezonie sięgnęła po złoto młodzieżowych mistrzostw Europy, pokonując w finale reprezentantkę Czarnogóry, Bojanę Gojković.
Historyczny awans na igrzyska olimpijskie
W marcu 2024 roku Julia Szeremeta oficjalnie zakwalifikowała się na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Był to przełomowy moment w jej karierze, który otworzył przed nią szansę na walkę o najważniejsze trofeum w sporcie. W Paryżu wystąpiła w kategorii do 57 kg, gdzie już w pierwszej rundzie pokonała Omailyn Alcalę z Wenezueli, a następnie w 1/8 finału wygrała z Australijką Tiną Rahimi.
Brąz, srebro i historyczny finał dla Polski
W ćwierćfinale Szeremeta zmierzyła się z Ashleyann Lozadą z Portoryko i pewnie wygrała, zapewniając sobie co najmniej brązowy medal. Był to pierwszy medal olimpijski dla Polski w boksie od 1992 roku, kiedy to Wojciech Bartnik stanął na podium. W półfinale Polka pokonała Filipinkę Nesthy Petecio, awansując do finału i gwarantując sobie srebro. W decydującej walce uległa jednak doświadczonej Tajwance Lin Yu-ting, zdobywając srebrny medal.
Ceremonia zamknięcia i wyróżnienia państwowe
Julia Szeremeta została chorążym reprezentacji Polski podczas ceremonii zamknięcia igrzysk, dzieląc to zaszczytne zadanie z Wiktorem Głazunowem. Po powrocie do kraju otrzymała Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zajęła także 7. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca roku 2024.
Życie prywatne i służba wojskowa
Pochodząca z Bieniowa Szeremeta wychowała się w rodzinie prowadzącej gospodarstwo rolne ze stadniną koni. Jej matka, Wiesława, zarządza również sklepem. Po ukończeniu szkoły średniej Julia związała się z wojskiem, służąc w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym w stopniu szeregowego. W 2024 roku bezskutecznie startowała w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego z listy Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.
Plany na przyszłość i kolejne wyzwania
Mimo młodego wieku Julia Szeremeta ma już na koncie imponujące osiągnięcia. W 2025 roku wzięła udział w Pucharze Świata w Brazylii, gdzie zdobyła srebrny medal, pokonując m.in. Amerykankę Alyssę Mendozę i Kazachstankę Ulżan Sersenbek. W finale przegrała jednak z lokalną zawodniczką, Jucielen Romeu. Jej determinacja i ambicja wskazują, że w kolejnych latach może sięgnąć po jeszcze większe sukcesy, w tym olimpijskie złoto.
Podsumowanie kariery i wpływ na polski boks
Julia Szeremeta stała się symbolem nowego pokolenia polskich pięściarzy. Jej srebrny medal w Paryżu to pierwszy taki sukces od czasów Pawła Skrzecza w 1980 roku. Mimo młodego wieku udowodniła, że ma charakter i umiejętności, by rywalizować z najlepszymi. Dla polskiego boksu jej osiągnięcia oznaczają nadzieję na powrót do światowej czołówki i inspirację dla kolejnych zawodników.

Od lat zajmuję się tworzeniem treści dla portali internetowych, obejmujących różnorodne tematy. Moim celem jest dostarczanie wartościowych i ciekawych artykułów, które angażują i inspirują czytelników. Pisanie to dla mnie nie tylko praca, ale również pasja, która pozwala mi dzielić się wiedzą i odkrywać nowe perspektywy.